Yükleniyoru Kapat

Özgün Tasarım Doğru Tercih

  • 18 Şubat 2020, 14:04

Şaşırtıcı özelliklerle çevrelenmiş tasarım projeler, tüm yerel ve uluslararası platformlarda üretim ve pazarlama felsefesi oluşturmayı hedefler. Yükselen kalite standartlarına ayak uydurabilmeyi olanaklı kılan tasarım ürünler, kazandırdığı farklı bakış açısı ile gelişen piyasa şartlarına artı değer katar. Tüketici tarafında çekici bir etki yaratan özgün endüstriyel tasarım örnekleri, aynı zamanda rekabet seviyenizin sahip olduğu öncü değerleri de rahatlıkla yansıtır.

 

Doğru ortamlar için doğru ürünler kullanılır ise kazanım ve etki değişebilir. Kurumsal kimlik kazanmayı ve kazandığı kurumsal kimliği korumayı sağlayan iç mekan tasarım uygulamaları, günümüz şartlarında oldukça gereklidir. Plan ve düzenin sağlandığı aydınlık, ferah ve kullanışlı ortamların yaratılabildiği, yeni düzene daha uygun maliyet ve en uygun projelendirme ile ilk adım atılabilir. Endüstriyel tasarım ürünleri ile daha kalıcı bir kimliğe sahip olmak için hazırlanan projeler sayesinde gözle görülür bir değişim yaşanır.

Kelime olarak tasarım sözcüğünün çok eski olduğu söylenemez. Daha çok Fransızca “estetik” ve İngilizce “design” olarak bilinen “tasarım” kelimesinin Türkiye’deki tarihi, sanayileşmenin değer kazanması ile başlar. Tam olarak 20. yüzyıldan beri hayatı kolaylaştıran her türlü ürün veya ürün grupları için estetik kaygılarla oluşturulan tasarım özgünlüğü, her alanda kendine yer edinir. Her türlü mobilya ve ürün grubu için tasarlanabilecek görsel ve fonksiyonel eşyalar “yeniden üretim” yolu ile değil “baştan üretim” yolu ile özgün bir şekilde piyasaya sunulur. Tüm dünyada kullanılmakta olan teknolojilerin ve tekniklerin uygulandığı çeşitli tasarımlar, bireylerin yaşam standardını yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda sağlam ve estetik ürün arzusu gibi düşünceleri de gerçeğe dönüştürür.

 

İş yaşamında “kazanç” ile oldukça paralel bir ilişkiye sahip olan endüstriyel tasarım alanları, kurumsal bir işleyişe zemin hazırlayarak piyasada farklılaşmanızı sağlar. Mobilya ve eşyalarında tasarımın gücünü kullanan firmalar, yaratıcı olmalarının yanı sıra yenilikçi duruş sergilemeleri ile de farklı bir boyut yaşarlar. Kullanılacak hizmete ve sektöre yönelik pek çok farklı tasarım sayesinde hizmete yönelik bakış açısı değişir ve insan odaklı bir anlayışa sahip olunur.