Yükleniyoru Kapat
Dış Cephe Dizayn

Dış Cephe Dizayn

Binalar, insanların içerisinde barındığı alanlardır. Bunun yanında ticari ve çeşitli faaliyetleri gerçekleştirdikleri ortamlardır. Özellikle günümüzde binalar, yalnızca dört duvardan ibaret yapılar değildir. Modern bir çağın gereği olan estetik görünüm, binalar için oldukça önemlidir. Bunun için cephe tasarımı önemli bir konudur. Bu nedenle cephe tasarımı nasıl yapılır bilinmesi gerekir. Yapılarda iç ve dış cephe bulunur. Bu cephelerin her biri ayrı bir cephe tasarımı gerektirir. Dış cephe yalnızca içle dışı ayıran bir kabuk değildir. Bu kabuk kente mesajlar veren bir yüzey olma özelliği taşır.

 

Düşey bina kabukları olarak tarif edilebilecek giydirme cepheler, cephe üzerindeki yük ve kendi ağırlığı dışında yapısal yükler taşımazlar. Giydirme dendiğinde genelde metal taşıyıcılı cam cepheler akıllara gelse de, yük taşımayan beton paneller de dahil olmak üzere detaylı gereçler ve teknikler ile inşa edilebilirler. Başlıca giydirme cephe sistemleri panel, ünite, klasik, yapısal macun ve yapısal contalamadır.

Binaların cephelerinde sarf edilen kaplama ve giydirme cephe sistemleri ile hem binaların yenilenme gereksinimleri giderilir hem de enerji tasarrufuna dair mimari düzenlemeler yapılabilir. Dış cephe kaplama sistemlerinde alüminyumdan kompozit plakalara kadar çok sayıda gereç ve teknik bir arada kullanılabilir.

 

Bilim, teknoloji ve inşaat tekniklerinin gelişmesi ile birlikte dış cephe malzemelerinin ve mimarinin de işçiliklerinin hızlanması, maliyetlerin geri çekilmesi anlamında farklı bir dış cephe anlayışı getirmiştir.

 

Pratik olarak uygulanabilen, finansal anlamda ekonomik ve İnsan ihtiyaçlarına cevap verebilen dış cephe kaplama ürünleri yerini almıştır. Yeni yapılarda kolayca uygulanabilen bu dış cephe malzemeleri, mevcut yapılar için daha maliyetli ve işçilikli uygulamalardır. Mevcut yapılara görsellik kazandırmak ve ısıdan maksimum verim elde etmek için dış cephe mantolama uygulaması yapılmalıdır. Dış cephe mantolama ve söve uygulaması, Yapıların hem ısı yalıtım hem de su yalıtım ihtiyaçlarını karşılar. Dekoratif dış cephe söve profilleri ile birlikte Yapıya mimari kimlik kazandırır.